תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק

חוק איסור לשון רע חוקק לראשונה בשנת 1965 ומטרתו היא להעניק הגנה למי שנפגעה מהוצאת דיבה ו/או מאמירות לשון הרע נגדה ומעמידה לרשותה מגוון רחב של אמצעים לשם הוכחת הטענות שלה לפגיעה בשם הטוב והתמודדות עם הכפשות ולשון הרע. אחד האמצעים הוא האפשרות להגיש תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק. כמובן שיש לכם שאלות רבות אודות תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק – בדיוק לשם כך אנחנו פה לעשות לכם סדר.

תביעת נזיקין: עלינו להוכיח נזיקין

בתיקים של דיני נזיקין אנו נצטרך להוכיח את הנזק שנגרם לנו מבחינה כלכלית ואף להשיג ראיות התומכות בגרסתנו. מדובר בהליך יקר אך משתלם מאחר ובמצבים רבים אין בעיה להוכיח, לדוגמא מצבים בו אדם נפגע כתוצאה מתאונת דרכים, ערך בית שירד מרעידת אדמה וכן הלאה. יחד עם זאת ישנם נזקים שקשה להעריך במדויק, במיוחד כאשר מדובר ב״פגיעה בשם הטוב״ ובמוניטין של אדם. במקרים אלו קשה להוכיח את הנזק הכלכלי ולכן במקרים כאלו המחוקק העניק את האפשרות להגיש תביעת פיצויים ללא הוכחת נזק.

חוק איסור לשון הרע: תיקון מס׳ 6

תיקון מספר 6 לחוק איסור לשון הרע מאפשר לאנשים להגיש תביעת דיבה ללא הוכחת נזק. כך ניתן לגשר על כל הפערים, הקשיים, המורכבויות והשאלות איך נגרם הנזק ומה הוא הנזק מעצם הפגיעה בשם הטוב. נזק יכול להיות אבדן נכס, רווחה גופנית, פגיעה בשם טוב וראשי נזק נוספים. נקודת המוצא היא שכל פגיעה בשם הטוב גורמת לנזק אלא אם יוכח אחרת. דרך התיקון לחוק ניתן להקל על תובעים בהוכחת הנזקים שנגרמו להם במקרים רבים של לשון הרע ודיבה.

מתי נרצה להגיש תביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק?

מדי שנה אנו פוגשים אלפי ישראלים ששמם הטוב נפגע והם בוחרים לתבוע תביעת לשון הרע. קיימות מספר סיבות מרכזיות בגינן יבחרו ללכת במסלול של פיצויים ללא הוכחת נזק. הסיבה הראשונה היא הקשה להוכיח שנגרם נזק מאחר ולא פעם שימוש בלשון הרע ובהוצאת דיבה יכול לפגוע במוניטין של אותו חברה ו/או אדם אך לא ניתן להעריך במדויק באופן ממשי את הפגיעה שנעשתה מבחינת הפסדים כספיים. הסיבה השנייה היא הקושי להוכיח את הקשר שבין האמירה לבין הנזק שנגרם. במקרה כזה אפשר להתמודד עם הקושי באמצעות הגשת תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק. תביעה זו דורשת מקצועיות, מיומנות והבנה נרחבת בתחום של עורך דין לשון הרע עם ניסיון וותק בתחום.

עורך דין לשון הרע: החשיבות בעבודה עם עורך דין המתמחה בתחום

תביעת לשון הרע ללא הוכחת נזק היא מלאכת מחשבת של ממש הדורשת מיומנות ומקצועיות. קשה מאוד להוכיח את עצם התרחשות הנזק ולהעריך במדויק את ההפסדים שנגרמו לנפגע ולהסביר לבתי המשפט את גובה הפיצוי שיש להעניק, את המוניטין שנפגע ואת היקף הפגיעה. בדיוק לשם כך אנחנו נרצה לעבוד עם עורך דין לשון הרע שמתמחה בתחום ועוסק בו שנים רבות שידע לבחון בצורה נכונה את הסיטואציה שבה אנחנו נמצאים ויתן מענה מקיף ומלא לכל השאלות ולתהליך.

תביעה ללא הוכחת נזק: כמה אוכל לתבוע?

כמה ניתן לתבוע בתביעה זו והאם זה מספיק? במסלול של תביעה ללא הוכחת נזק אפשר לתבוע פיצוי של 70,000 ש״ח ואף לתבוע סכום כפול (כ-140,000 ש״ח) כשאפשר להוכיח שהפגיעה נעשתה בזדון ובמטרה ברורה לפגוע.

תביעה בגין נזק בלתי ממוני: כמה אוכל לתבוע?

מה זה נזק בלתי ממוני? מדובר בנזק כללי שבית המשפט מעריך על דרך אומדנה והערכה כללית או גלובלית של סכום הפיצוי. בתביעה לנזק לא ממוני בגין פגיעה בשם הטוב, התובע לא מוגבל בסכום ויכול לתובע כל סכום שאותו הוא מעריך כנזק שנגרם מעצם הפגיעה בשם הטוב, הכאב והסבל שנגרמו לו בגין קמפיין ההכפשות הממושך, עגמת הנפש, מידת הפגיעה בשמו הטוב וההשפעה על חייו

עורך דין לשון הרע בתל אביב – משרד עו"ד אביתר כהן

אם חיפשתם עורך דין הוצאת דיבה הגעתם למקום הנכון. עורך דין אביתר כהן ותיק בתחום ובעל ניסיון רב בייצוג לקוחות מגוונים (אנשי עסקים, לקוחות פרטיים, בעלי מקצועות חופשיים, רואי חשבון, סוכני ביטוח, רופאים, עורכי דין, מתווכים, חברות מסחריות, עיתונאים, גופי תקשורת וכו') בבתי המשפט בכל רחבי הארץ בתיקים מסחרים ואזרחיים, בדגש על תיקי לשון הרע וידוע כמשרד מוביל בתחום.

המשרד נלחם עבור לקוחותיו בכל שלבי ההליך כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבורם מבחינה משפטית וכדי לתקן את הפגיעה שנגרמה לשמם הטוב, המשרד מלווה את לקוחותיו בכל שלבי ההליך עד למתן פסקי דין, לרבות בהליכי גישור, בהליכי ביניים וסעדים זמניים ובערכאת ערעור.

לתיאום פגישת ייעוץ, צרו איתנו קשר בטלפון 050-3221151 או בדוא"ל: [email protected]

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן