פרסומים מותרים והגנות מוחלטות

האם הטלת עיקול מהווה לשון הרע ופגיעה בשם הטוב?

התשובה לשאלה היא תלוי בנסיבות. הפסיקה קובעת כי פרסום המייחס לתאגיד או לאדם פרטי קשיים כלכליים ו/או התחמקות מתשלום חובות מהווה לשון הרע. במקרה שבו עיקול הוטל כדין ובהחלטה של גוף בעל סמכות שיפוטית או מעין שיפוטית (שופט או רשם הוצאה לפועל) יכולה לקום למטיל העיקול ההגנות המוחלטות שבחוק איסור לשון הרע. לעומת זאת כאשר מדובר בעיקול שהוטל שלא כדין, תקום לנפגע עילת תביעה מכוח חוק איסור לשון הרע.

האם הכפשות שנאמרו תוך כדין דיון משפטי מקימות עילת תביעה בלשון הרע?

בין בעלי דין מתקיים הליך משפטי בגין סכסוך כספי או סכסוך ירושה, פלוני מכפיש את אלמוני וצועק לעברו באמצע דיון ההוכחות "מושחת" כאשר השופט שבדין, עורכי הדין ואפילו הקלדנית שומעים זאת. במקרה כזה מדובר בביטוי שמשתקף בפרוטוקול הדיון ונאמרו תוך כדי דיון כאשר השופט שדן בתיק עוד לא קם מכסאו, לא מתקיימת עילת תביעה והביטויים יחסו תחת ההגנה המוחלטת שבחוק.

ההגנה קובעת כי דברים שנאמרים תוך כדי דיון משפטי חוסים תחת ההגנה המוחלטת שבחוק. מגמת הפסיקה בשנים האחרונות היא הרחבת תחולת ההגנה גם ביחס לכתבי טענות ולכל צעד הקשור להליך המשפטי.

לא כל פרסום מכפיש יקים עילת תביעה

סוג נוסף של פרסומים מכפישים שלא מקימים עילת תביעה הם פרסומים שיש בהם דין וחשבון נכון והוגן על מה שאירע כאמור תוך כדי דיון משפטי. זאת אומרת, אדם שמפרסם מה התרחש במהלך דיון משפטי בבית המשפט. חשוב לציין, כי הגנה זו תחול אך ורק במקרים שבהם מה שפורסם אכן נכון, וכאשר מדובר בדיונים פומביים, במקרה שמדובר בפרסום על דיון שמתנהל בדלתיים סגורות ותחת צו איסור פרסום ההגנה המוחלטת לא תעמוד למפרסם.

סוג נוסף של פרסום שתוכנו עולה כדי לשון הרע, אבל לא יקים לנפגע עילת תביעה הוא במקרה שבו מדובר בפרסום שהמפרסם חייב לעשות על-פי דין או בהוראת רשות מוסמכת או על-פי היתר של רשות מוסמכת

דוגמה בולטת למקרה כזה היא, כאשר עובדים סוציאליים נדרשים לערוך חוות דעת במסגרת הליך בבית המשפט ענייני משפחה. מכיוון שמדובר בהוראה של ועדה ששייכת למשרד העבודה והרווחה והמלצותיה נדרשות על-ידי בתי המשפט לענייני משפחה, מדובר בהוראה של גוף סטטוטורי לעשות דבר ולפרסם אותו ולכן מדובר בפרסום שנעשה בהוראת רשות מוסמכת או ובהיתר.

אם הוגשה נגדכם תביעת לשון הרע בגין עיקולים שלא כדין, בגין ביטויים שאמרתם במהלך דיון משפטי, או בגין פרסום שנעשה בהוראת הרשויות, מומלץ ליצור איתנו קשר לקבלת ייעוץ משפטי.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן