פגיעה בפרטיות בסכסוכי משפחה

נקודת המוצא של הליכים בענייני משפחה הם דיון בדלתיים סגורות, המשמעות היא שסכסוכי משפחה נדונים בדלתיים סגורות כאשר בעלי הדין, עורכי הדין, העדים והשופט נוכחים באולם בלבד.

הרציונל שבניהול הליכי משפחה בדלתיים סגורות ותחת חיסיון, הוא מהות ההליכים הנוגעים לתא המשפחתי, מדובר במערכות יחסים אישיות בין בני זוג, בין הורים לילדים או בין אחים הנוגעים לצנעת הפרט ולחייהם האישיים של בני המשפחה ולכן הרציונל הוא שמירה על כבודם של בעלי הדין המתדיינים ועל זכותם לפרטיות.

סכסוכי משפחה נוגעים לנושאים האינטימיים ביותר של האדם, הראויים להגנה מיוחדת, ובין היתר: חיי האהבה, המשפחה והמין של אדם, מצבו הבריאותי, מעשיו ברשות היחיד ולעיתים גם למצבו הכלכלי. ענייניו האינטימיים של אדם זכו בפסיקה להגנה מוגברת. ככל שהמידע נוגע בקשר ישיר לענייניו האינטימיים של האדם, כך ייטה בית המשפט שלא להכיר בעניין הציבורי שבפרסום עניינים אלה. (תמ"ש 54856-11-11).

לעיתים, בעלי דין עושים שימוש בידיעות ומסמכים מהליכים חסויים המתנהלים בדלתיים סגורות, התנהלות חמורה זו היא הפרה של הוראות החוק והרציונל שבניהול הליכים בענייני משפחה בדלתיים סגורות ותחת חיסיון.

לא אחת בעלי דין מפרסמים החלטות של בתי המשפט, תסקירים, כתבי טענות או ראיות שהוגשו במסגרת ההליך- מעשים חמורים אלו מהווים פגיעה בפרטיות.

במקרה שבו בנות זוג ניהלו סכסוך מורכב בדבר משמורת, מזונות, הסדרי שהייה ועניינים רכושיים, בחרה אחת מבנות הזוג להפוך את ההליכים החסויים שמתנהלים בין בנות הזוג לפומביים ולפרסם לעיני כל את ההחלטות שמתקבלת בתיק, כתבי טענות, תסקירים, בקשות, תגובות וראיות חסויות – בעניין זה, קבע בית המשפט כי בת הזוג שהפרה את פרטיותה של בת הזוג השנייה וחשפה את פרטי ההליך, תשלם פיצוי כולל בסך 110,000 ₪.

במקרה נוסף, החליט הגרוש לפרסם הצגה משפילה ומבזה ובה תיאר את סיפור החיים שלו ושל גרושתו, כולל תיאורים מבזים ומשפילים ביחס לגרושה שבה היא מוצגת כאם מזניחה וכן פרסומים מבזים ומכפישים בכלי תקשורת שונים, בעניין זה קבע בית המשפט כי הגרוש ישלם פיצוי בסך של 165,000 ₪ וכן הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך של 35,000 ₪.

במקרה של פגיעה בפרטיות בסכסוכי משפחה, או בהתגוננות מפני תביעת בגין פגיעה בפרטיות, מומלץ ליצור קשר ולהסתייע בעורך דין מומחה בתחום הפרטיות שיעניק ליווי צמוד וייעוץ משפטי שוטף.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן