מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי

מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי הוא אמצעי מצוין, להתריע בפני אדם שמפר הסכם, או מעוול כלפי הצד הנפגע, למה מדובר באמצעי מצוין?

הסיבות לכך הן פשוטות מאוד, לעיתים אדם שמפר הסכם, לא מודע לכך בכלל, ולכן מכתב ההתראה מאפשר לו לתקן את ההפרה, כדי להימנע מהליך משפטי ארוך, שבו ממילא ייקבע כי ההסכם הופר וכי עליו לתקן את ההפרה- משלוח מכתב ההתראה מאפשר לצד הנפגע להשיג את המטרתה בעלות נמוכה מיותר מאשר הגשת  תביעה.

מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי כאשר מדובר בעוולות אזרחיות ונזיקיות כמו לשון הרע ופגיעה בפרטיות, הוא כלי מצוין, לאפשר לצד המעוול שבחר להכפיש את הנפגע, להתנצל על הדברים הפוגעניים שאמר או על החדירה לפרטיות, לפצות את הנפגע בסכום פיצוי סמלי, ולסיים את הסכסוך בצורה מכובדת והגונה מבלי להיגרר להליך משפטי ארוך ופעמים רבות יקר.

לשיגור מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי יש יתרונות רבים, להלן חלק מהם:

  1. אמצעי זול ומהיר- מדובר בכלי משפטי זול יחסית (בהשוואה לתביעה) שבו הצד הנפגע יכול להשיג את המטרות שלו בעלות נמוכה משמעותית מניהול הליך משפטי, ולעיתים קרובות גם בזמן קצר.
  2. יצירת הרתעה- כאשר הצד שנפגע משגר לצד השני מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי- הצד הפוגע מבין שהוא לא יכול לעשות ככל שעל רוחו והצד הנפגע יבליג ויעבור הלאה, עצם העובדה שהנפגע נקט בצעד של מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי– מלמדת שאותו נפגע, הוא אדם שלא כדאי לפגוע בו להפר מולו הסכמים או לעוול כלפיו, ושלכל צעד פוגעני כלפיו יש מחיר.
  3. השבת המצב לקדמותו- שיגור מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי, יוצר מצב שבו צרכן שנפגע ממוצר פגום ומקולקל או משירות גרוע, מקבל את כספו בחזרה או מקבל פיצוי בגין השירות או המוצר שניתנו לו, במקרה של פגיעה בשם הטוב, שיגור מכתב התראה יכול להביא להסרה של פוסט משפיל ופוגעני בפייסבוק, או כתבה מכפישה.

יש לציין, שקיימים מקרים רבים שבהם, ניתן לדלג על שיגור מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי ולהגיש תביעה ישירות, כאשר הזמן דוחק, או ישנו צורך בסעד דחוף.

מכל מקום, כדי לבחור מהו המסלול המתאים , הגשת תביעה או שיגור מכתב התראה בטרם נקיטה בהליך משפטי- מומלץ להתייעץ בעורך דין ולדון על המסלול המתאים בהתאם למקרה ועל האסטרטגיה שבה יש לנקוט.

לייעוץ וייצוג משפטי עם עורך דין אביתר כהן , צרו קשר 050-3221151

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן