מהי פגיעה בפרטיות

פגיעה בפרטיות היא עוולה אזרחית ועבירה פלילית. משרדנו עוסק בפן האזרחי של חוק הגנת הפרטיות ומייצג בערכאות המשפטיות הן תובעים והן נתבעים.

סעיף 2 לחוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981 מונה את המקרים העולים כדי פגיעה בפרטיות, בין המקרים הבולטים ניתן למצוא למשל:

פרסום תצלום אדם כשהוא ברשות היחיד;

האזנה אסורה לשיחה פרטית;

פרסום תמונת של אדם ברבים בנסיבות שבהן הפרסום עלול להשפיל או לבזות;

פרסום פרטים מהליך משפטי שמתנהל בדלתיים סגורות וחסוי לעיונו של הציבור;

הפרת חובת סודיות שנקבעה בדין או מכוח הסכם ביחס לענייניו הפרטיים של אדם;

שימוש בשמו של אדם, בכינוי שלו, בתמונתו או בקול שלו כאמצעי להשגת רווח וכיוצ"ב.

סעיף 29א(ב)(1) לחוק הגנת הפרטיות, תשמ"א-1981 קובע, כי בגין כל אקט של פגיעה בפרטיותו של אדם או בגין כל פרסום פוגע וחודרני שיש בו הפרה של פרטיותו של האדם, זכאי הנפגע לסך של 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק, ובהתאם לסעיף 29א(ד) הקובע הצמדה למדד, מדובר בפיצוי בסך 60,000 ₪ ללא הוכחת נזק.

יש להדגיש, כי במקרה של פגיעה בפרטיות בכוונת זדון, ובמטרה ברורה לפגוע רשאי בית המשפט לפסוק פיצוי כפול בגין העוולה המגיע לסך של כ-120,000 ₪.

בחוק הגנת הפרטיות נקבעו רשימה של מקרים שבהן יינתן פטור גורף מאחריות בגין פרסום פוגעני או אקט של פגיעה בפרטיות. כמו כן, נקבעו הגנות שונות לעניין פרסום שיש בו פגיעה בפרטיות, בין ההגנות העומדות לפוגע עומדת למשל, ההגנה שעניינה פגיעה שנעשית תוך ביצוע עיסוקו של הפוגע כדין ובמהלך עבודתו הרגיל, כמו למשל חוקר פרטי שזה עיסוקו העיקרי ומשלח ידו.

בנוסף, לפוגע יכולה לעמוד ההגנה לפיה יש בנסיבות הפגיעה בפרטיות עניין ציבורי אשר מצדיק אותה ובלבד שאם הפגיעה הייתה בדרך של פרסום, הפרסום לא היה כוזב ושקרי.

מומלץ לכל אדם השוקל לפנות לבית המשפט בהגשת תביעה בגין פגיעה בפרטיות, להתייעץ עם עורך דין בקיא בתחום הגנת הפרטיות לצורך בחינת המקרה ונסיבותיו וכן את הראיות הרלוונטיות.

להתייעצות לצורך הגשת תביעה או התגוננות מפני תביעה בעילת פגיעה בפרטיות מומלץ ליצור איתנו קשר לקבלת ייעוץ.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן