לשון הרע בסכסוכי משפחה

סכסוכי משפחה ובפרט סכסוכי גירושין מטבע הדברים נושאים מטען רגשי לא מבוטל ולא פעם השיח בין בעלי הדין (תובעים ונתבעים) מתדרדר להכפשות, השמצות, ועלבונות. חוק בתי המשפט לענייני משפחה מגדיר בסעיף 1(2) מי ייחשב כבן משפחה, הסעיף קובע מי יכנס בשערי בית המשפט לענייני משפחה ומי לא. כך למשל אחיין וגיס לשעבר, לא נחשבים כבני משפחה בהגדרת החוק.

עם זאת, כאשר נקבע כי הסכסוך המשפחתי תרם תרומה משמעותית למחלוקת בין מהצדדים, בית המשפט לענייני משפחה קונה סמכות עניינית לדון בתביעה גם הצד השני אינו מוגדר כ"בן משפחה" כהגדרת החוק.

הליכי גירושין נפתחים לעתים קרובות למרבה הצער, בהגשת תלונה במשטרה כנגד אחד מבני הזוג, כאשר לא פעם מתברר כי התלונה הן תלונת שווא. במקרה של תלונת שווא, יש לבחון האם התלונה מהווה לשון הרע בהתאם להוראות סעיף 15(8) לחוק איסור לשון הרע בשילוב עם החזקות שבסעיף 16 לחוק.

סוג אחר של תביעות לשון הרע בענייני משפחה הוא הכפשות של אחד מבני הזוג כלפי בן הזוג השני, כאשר לא פעם מתפרסמים פרסומים וביטויים מכפישים בקבוצות פייסבוק שבהן גולשים מזדהים עם אחד מבני הזוג, כמו למשל (קבוצות פייסבוק של גרושים וגרושות) וכו'. ההכפשות בענייני משפחה נוגעות ליחסים שבין בני הזוג. כמו כן, בסכסוכי משפחה של זוגות מקהילת הלהט"ב הסכסוכים נוגעים לעיתים לבגידות, לזכות החזקה של אחד מבני הזוג בילדים, בשאלת צו הורות פסיקתי בנושאי ממון וכו'.

תביעות לשון הרע בסכסוכי משפחה מוגשות לעתים כחלק מאסטרטגיה כללית בסכסוך ומצטרפות לתביעות רבות שמגישים הצדדים. ההליכים מורכבים יותר ומלווים באמוציונאליות, לא אחת בן זוג אחד מאשים את בן הזוג השני בגניבה, באלימות כלפיו או כלפי הילדים, בהתעללות, בניכור הורי או בבגידה, מטבע הדברים האשמות חמורות אלו מלבות את הסכסוך וגורמות להתלהטות יצרים.

לשון הרע בסכסוכי גירושין

במקרה שבו גבר ואביו הכפישו את בת הזוג לשעבר של הגבר, חויבו השניים בפיצוי כולל בסך של 400,000 ₪ ובנוסף הוצאות בסך של 35,000 ₪, בגין האשמה בבגידה.

במקרה זה נקבע, כי גם אם היה אמת בדברים ואכן האישה בגדה בבעלה, אין כל עניין ציבורי בהפצת ידיעה זו לבני משפחתה לחבריה ולמעסיק של האישה, אין בהפצת הטענות שום תועלת לאנשים שקיבלו את המידע

תביעת לשון הרע במשפחה

תביעת לשון הרע במשפחה היא תביעה משפטית שניתן להגיש כנגד בן משפחה שפרסם דברים פוגעניים או שקריים. תביעה זו נועדה לפצות את הנפגע על הנזק שנגרם לו כתוצאה מהפרסום.

יסודות תביעת לשון הרע במשפחה:

 • הפרסום צריך להיות פוגעני: הפרסום צריך להיות מפורש וחד משמעי, וצריך להיות ברור שהוא פוגע בשמו הטוב של הנפגע.
 • הפרסום צריך להיות שקרי: הפרסום צריך להיות עובדה לא נכונה, וצריך להיות ברור שהמפרסם ידע שהפרסום שקר או לא אכפת לו אם הוא שקר.
 • הפרסום צריך להוביל לנזק: הנזק יכול להיות נזק גופני, נזק רכושי או נזק נפשי.

הוכחת תביעת לשון הרע במשפחה:

 • הוכחת הפרסום: ניתן להוכיח את הפרסום באמצעות עדויות, הקלטות, הודעות טקסט או כל ראיה אחרת.
 • הוכחת הפגיעה: ניתן להוכיח את הפגיעה באמצעות עדויות של הנפגע, חוות דעת של פסיכולוג או פסיכיאטר וראיות אחרות.
 • הוכחת הנזק: ניתן להוכיח את הנזק באמצעות קבלות, חשבוניות, חוות דעת רפואיות וראיות אחרות.

הגנות בתביעת לשון הרע במשפחה:

 • אמת דיברתי: הגנה זו קיימת כאשר הפרסום היה אמת.
 • תום לב: הגנה זו קיימת כאשר הפרסום נעשה בתום לב ובהגינות.
 • הגנת אינטרס ציבורי: הגנה זו קיימת כאשר הפרסום נעשה מתוך כוונה להגן על אינטרס ציבורי.

סעדים ניתנים בתביעת לשון הרע במשפחה:

 • פיצויים כספיים: בית המשפט יכול לפסוק פיצויים כספיים לטובת הנפגע, הן עבור הנזק הממשי שנגרם לו והן עבור הנזק הנפשי.
 • צו מניעה: בית המשפט יכול להוציא צו מניעה האוסר על המפרסם לפרסם דברים פוגעניים נוספים על הנפגע.

חשוב לציין:

 • הגשת תביעת לשון הרע היא הליך משפטי מורכב, ולכן מומלץ לפנות לעורך דין לפני הגשת התביעה.
 • ייתכנו מקרים שבהם אדם יזוכה מהוצאת דיבה בהליך פלילי, אך עדיין יהיה חייב בפיצויים בהליך אזרחי.
 • תביעות לשון הרע בין בני משפחה עלולות לפגוע קשות ביחסים המשפחתיים.

לשון הרע בסכסוכים בין בני משפחה

במקרה נוסף, בסכסוך שבין אב לבנו, במסגרת הסכסוך האב הפיץ טענות שקריות ביחס לבנו שהינו "מומחה לזיופים" וטען זאת בוועדת הכנסת, האב גם חשף את עברו הנפשי של בנו, שהתאשפז בעבר במחלקות פסיכיאטריות, בכלי תקשורת המוניים ובכך פגע בפרטיות של בנו.

בית המשפט קבע, כי נסיבות המקרה בהן האב שאמור להיות אוהב תומך ומסייע לבנו, בחר דווקא להכפיש אותו ולפגוע בפרטיותו ובתפוצה ארצית אדירה, מהווים שיקולים להחמיר עם האב ולפסוק פיצוי משמעותי וניכר.

בית המשפט פסק במקרה זה פיצויים בסך של 150,000 ₪ וכן שכ"ט עו"ד והוצאות בסך כולל של 30,000 ₪.

לייעוץ משפטי וליווי שוטף בעניין הגשת תביעה או התגוננות מפני תביעה בסכסוכי משפחה מומלץ ליצור קשר עם עורך דין הבקיא בתחום לשון הרע.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן