לשון הרע בסכסוכי שכנים

בניינים רבי קומות הם בדרך כלל בעלי פוטנציאל רב ומתכון בטוח לסכסוכי שכנים, פעמים רבות סכסוכי השכנים גולשים להכפשות הדדיות שמקימות לנפגעים במקרים מסוימים עילת תביעה מכוח חוק איסור לשון הרע.

לשון הרע בין שכנים באה לידי ביטוי בהשמעת ביטויים פוגעניים בעל פה בלובי הבניין, שבו מתקהלים מספר רב של אנשים, ובמקרים של בתים משותפים באיזור היוקרתיים, גם באמירות בעל פה בבריכה המשותפת, בג'קוזי של הבניין, בחדר הכושר ובמתקני היוקרה של הבית המשותף.

הוצאת דיבה בין שכנים באה לידי ביטוי גם בתליית מכתבים מכפישים על לוח המודעות של הבניין, בשליחת הודעות דוא"ל פוגעניות לחברי ועד הבניין, לדיירי הבניין, לחברת הניהול של הבניין, לקבלן המבצע או לכל גורם אחר.

לשון הרע בין שכנים, היא תוצאה ישירה של מאבקים בין השכנים, שנוגעים למטרדים שונים כמו למשל ויכוח על התקנת מזגן שמייצר רעש על קיר של אחד השכנים, ויכוח על מספר החניות המוצמדות לכל דירה, ריחות בחדר המדרגות וגם רעשי מוזיקה.

במקרים היותר חמורים, סכסוכי שכנים עוסקים בהכפשות הדדיות בבחירות ליו"ר ועד הבניין, ממש כמו בבחירות ברשויות המקומיות והבחירות הכלליות.

בנוסף הוצאת דיבה בין שכנים נוגעת ישירות כספי ועד הבניין המושלמים מכיסם של הדיירים בבית המשותף, כשלעיתים קרובות דייר מוציא דיבה ומאשים דייר אחר בגניבת כספי ועד הבניין או חברת הניהול, במתן שוחד ובעבירות פליליות כאלה ואחרות. ניתן במקרים אלה להתייעץ עם עורך דין פלילי.

 

דוגמאות למקרים שבהם נפסק פיצוי משמעותי בתביעת לשון הרע בין שכנים

  • ב-ת"א (שלום ת"א) 54456-03-18– פסק בית משפט השלום בתל אביב פיצוי בסך כולל של 120,000 ₪ , בגין הודעות מכפישות שהופצו בקובצת הווטסאפ של הבניין: "גנב שמעל בכספי הוועד", "גנב את קופת הוועד", "חלאה וגנב", "איש נוכל", "גנב ונוכל", "הצלחת לגנוב ולרמות את השכנים", "גנב מלוכלך ונוכל".
  • ב-ת"א 31375-12-15– פסק בית משפט השלום בבאר שבע פיצוי בסך כולל של 52,000 ₪, בגין פרסום פלאיירים מכפישות שהודבקו על לוח המודעות של היישוב בהם נכתב: "זהירות ביישוב מסתובב כלב מסוכן ומצורע […] הכלבה שלו עזבה אותו", "זהירות אין לו קו אדום, הוא לא בסדר בראש, תתרחקו ממנו כמו ממצורע, ראו הוזהרתם!", בנוסף למודעות, נאמרו גם הכפשות בעל פה וכינויי גנאי כמו: "נאצים" ו-"רמאים".
  • ב-ת"א 34543-05-19- פסק בית משפט השלום בתל אביב פיצוי כולל בסך של 45,000 ₪ בסכסוך שכנים בין בעלי חנויות בגין אמירות גזעניות ומכפישות: "נמאס לי ממך, חתיכת ערבי זבל, גנב ופולש, עלוב נפש"., "יא ערבי זבל", "חתיכת ערבי מנוול, יימח שמך וזכרך", "אל תאכלו פה זה מקום של ערבי מסריח, זה בן אדם שפל ומנוול", "הוא גנב ופולש לחצר שלי, אתה עלוב נפש", "בהמה".

לשון הרע בסכסוכי שכנים, יכולה לגרום לנזק משמעותי לשמו הטוב של האדם, במקרים שבהם תפוצת הפרסום היא גדלה, כמו בקבוצות ווטסאפ גדולות, או בהודעות דוא"ל לנמענים רבים, כך שבמקרים אלה בעזרת עורך דין לשון הרע בעל ניסיון רב בתחום, ניתן להשיג סכומי פיצויים גבוהים.

אם נמסר לכם כתב תביעה בלשון הרע בגין סכסוך שכנים, עורך דין לשון הרע  בעל ניסיון והתמחות בתחום יכול להביא דחיית התביעה תוך חיוב התובעים בהוצאות, או להקטין את גובה הפיצוי, באמצעות טיעונים להגנות והקלות המצויים בחוק.

לייעוץ משפטי בדבר ייצוג בסכסוכי שכנים, צרו קשר בטל' 072-393-9422

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן