כללי אצבע להתנהגות ברשתות החברתיות- לשון הרע ברשתות החברתיות

בעת האחרונה, יותר ויותר משתמשי פייסבוק, חווים או נחשפים, לחברים ומכרים שלהם שנתבעו בגין לשון הרע, או ששמם נפגע ברשת החברתית והגישו תביעת לשון הרע.

תופעת תביעות הדיבה ברשתות החברתיות, נעוצה בעיקר במהירות הפצת התכנים והמידע בפלטפורמות השונות ובעיקר ב-"Facebook", אך לא רק.

ברע"א 1239/19 – קבע בית המשפט העליון הלכה חדשה, הנוגעת ישירות למשתמשי פייסבוק וקובעת גבולות ברורים באחריות האזרחית והנזיקית שנושאים משתמשי פייסבוק.

כפתור ה-"Like"

בכל הנוגע לסימון "Like" לפוסט שיש בו לשון הרע- נקבע, כי עצם לחיצה על כפתור הלייק, לא יוצרת תוכן חדש, ולכן משתמשי פייסבוק שלחצו לייק על פוסט דיבתי ומכפיש, לא יישאו באחריות מכוח חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 זאת מכיוון שלמעט הבעת רגש כלפי הפוסט, לא נעשתה פעולה אקטיבית שמפיצה את הפוסט או יוצרת תוכן מכפיש חדש.

תגובות – ""Comments

ביחס לתגובות לפוסטים, ההלכה שנקבע בבית המשפט העליון היא ברורה, תגובה לפוסט שיש בה טקסט משפיל ופוגעני, יכולה להקים עילת תביעה לנפגע כנגד כותב התגובה, והסיבה לכך היא פשוטה וברורה- כתיבת תגובה פוגענית ומשפילה, היא יצירה של טקסט חדש ומובחן מהפוסט עצמו שאותו יש לבחון בנפרד מהפוסט.

עם זאת, משקלן של תגובות לפוסטים לרוב, הוא משקל מועט, בשל האפשרות להגיב לביטויים פוגעניים באמצעות יצירת תגובה חדשה, ומכיוון שבמקרה של פוסט ויראלי פרסום התגובה נבלע בהמון תגובות נוספות.

שיתוף –"Share"

בהלכה שקבע בית המשפט לאחרונה, נקבע כי במקרה שבו משתמש פייסבוק מבצע שיתוף של פוסט משפיל ומכפיש של משתמש אחר, בפרופיל האישי שלו או בקבוצות פייסבוק ודפים אחרים, המשתמש ששיתף את הפוסט יישא באחריות אזרחית ויהיה חשוף לתביעת לשון הרע.

אמנם המשתף לא כתב את הטקסט המכפיש ולא יצר אותו, אולם העובדה שמשתמש הפייסבוק בחר לשתף את הפוסט לחבריו בפרופיל ויצר "נמענים חדשים" לפוסט, מקימה לו אחריות לאור העובדה שהמשתף הגדיל את תפוצת הדיבה והפיץ אותה למספר גדול יותר של נמענים.

אם הוגשה נגדכם תביעת לשון הרע בגין כתיבת פוסט בפייסבוק, פרסום תגובה או שיתוף של פוסט או אם כתבו עליכם פוסט מכפיש ופוגעני בפייסבוק רצוי לפנות לעורך דין לשון הרע מנוסה בתחום, שידע לנתח את הסיכונים והסיכויים בתיק.

לייעוץ משפטי בנוגע לתביעות לשון הרע בפייסבוק צרו קשר- 050-3221151

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן