כיצד יש לפרש הסכם מסחרי ?

המשפט הישראלי מכיר ברעיון שחוזים יש לקיים- מנגד קיימת הגישה שחוזים נועדו להפרה.

בסופו של דבר כאשר מגיעה לפתחו של בית המשפט תביעה כספית שמקורה בהסכם מסחרי, בית המשפט ייבחן ויפרש את ההסכם בהתאם לכלים העומדים לרשותו בהתאם לחוק החוזים (חלק כללי), תשל"ז-1977.

כאשר צדדים לסכסוך חלוקים בשאלה כיצד יש לפרש את ההסכם, בית המשפט מפרש את ההסכם בהתאם לכללים שנקבעו בחוק ובפסיקה, הפרשנות נעשית בהתאם לסעיפי החוק ובהתאם לכללי הפרשנות שנקבעו בהלכות של בית המשפט העליון.

בעבר, בתי המשפט פירשו חוזים בהתאם לכללי הפרשנות שנקבעו ב-הלכת אפרופים לפיה יש לפרש הסכמים בהתאם למטרת הצדדים ולתכלית ההסכם- קרי למה התכוונו הצדדים ולאיזו תכלית ביקשו להגיע כשחתמו על הסכם מחייב ותקף.

כיום, הפרשנות נעשית בהתאם לכללים שנקבעו ב-הלכת ביבי כבישים, ניתן מעמד בכורה ללשון החוזה, זאת אומרת בתי המשפט מפרשים הסכם בהתאם ללשון ההסכם, לאחר מכן לתכלית ומטרת הצדדים להסכם ולנסיבות חיצוניות להסכם.

את כוונת הצדדים להסכם ניתן ללמוד מהתנהגות הצדדים לאחר חתימת ההסכם כאשר ההסכם תקף, מנוסח ההסכם, מלשון ההסכם (ישנה חזקה לפיה פרשנות ההסכם תואמת את המשמעות העולה מלשון ההסכם) מנסיבות חתימת ההסכם ומנסיבות חיצוניות להסכם.

בנוסף לכללים שנקבעו בפסיקה ישנו גם הכלל הידוע לפיו יש לפרש הסכם לרעת האדם שניסח אותו, מהסיבה הפשוטה שלמנסח ההסכם יש יתרון מובנה בעיצוב וקביעת התנאים להסכם. כמו כן, ישנה עדיפות לפרשנות המקיימת את ההסכם על פני פרשנות המבטלת את ההסכם.

ישנה חשיבות מכרעת לבחירת עורך דין חוזים לייצוג בסכסוך שעניינו בפירוש ההסכם כאשר אחד הצדדים מתנער מההסכם ומסרב לקיים אותו- עורך דין חוזים שבקיא בחוק ובפסיקה ידע להעריך את הסיכונים ואת סיכויי הצלחת הגשת תביעה בגין הפרת הסכם וכיצד לנהל את התיק עבור הלקוח על הצד הטוב ביותר.

במקרה שבו נמסרה לכם תביעה בגין הפרת הסכם, או שאדם שחתם על הסכם מחייב מסרב לקיימו, כדאי ומומלץ להתייעץ עם עורך דין חוזים, שיגבש אסטרטגיה וינהל את ההליך על הצד הטוב ביותר ויביא לפתרון.

לייצוג משפטי בתביעות חוזיות ניתן ליצור קשר עם עורך דין אביתר כהן בדוא"ל [email protected] או בטלפון: 050-3221151

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן