הפרת הסכם מכר דירה

עסקה למכירת וקניית דירה היא אחת העסקאות החשובות שאנו מבצעים במהלך חיינו, במסגרת עסקה זו חשוב שהסכם המכר יהיה מנוסח באופן ששומר על זכויותינו מפני הפרה של ההסכם ומגדיר באופן מדויק מהן החובות והזכויות של כל צד בעסקת המכר.

לא אחת, קורה שצד להסכם מפר את הסכמות הצדדים ומחליט להימנע מתשלום אחד או תשלומים רבים שמוגדרים כ-"פעימות" בהסכם או מחליט באופן חד צדדי להודיע על ביטול ההסכם בטענות שונות.
במקרה כזה, עומדות לרוב לצד הנפגע כמה אפשרויות:

הגשת תביעה לאכיפת ההסכם – בתביעה לאכיפת הסכם מכר מבקש הצד הנפגע מבית המשפט המחוזי, סעד של אכיפה – קרי, שבית המשפט יורה לצד המפר להשלים את העסקה כפי שסיכמו הצדדים מלכתחילה. בתביעה לאכיפת הסכם מכר ניתן לדרוש בנוסף לסעד האכיפה גם פיצויים בגין הפרת החוזה.

הגשת תביעה לביטול ההסכם – בתביעה לביטול הסכם המכר, מבקש הצד הנפגע מבית המשפט המחוזי, סעד של ביטול והשבה- קרי שבית המשפט יורה כי העסקה מבוטלת וכל צד ישיב לצד השני את מה שקיבל ממנו בתמורה. בתביעה לביטול והשבה ניתן לדרוש בנוסף לסעד הביטול וההשבה גם פיצויים בגין הפרת החוזה.

הגשת תביעה כספית – לרוב בהסכמי מכר קיים סעיף שנקרא פיצוי מוסכם, במסגרת סעיף זה מסכימים הצדדים כי כל צד שיפר הפרה יסודית את אחד מהסעיפים היסודיים בהסכם, ישלם לצד הנפגע פיצוי מוסכם ומוערך מראש ללא הוכחת נזק, זהו ראש נזק אחד שניתן לבקש בתביעה כספית למתן פיצויים.

לעיתים קורה, שצד לעסקה אשר מכר דירת מגורים, רכש דירה נוספת לצורכי דיור ומשפר את הדיור אמצעות עסקת המכירה, הצד המוכר ממתין לקבלת כל הכספים ממכירת הדירה כדי להשלים את עסקת הרכישה לדירה הנוספת ובינתיים מתגורר בשכירות.

במקרה שבו הקונה מפר את ההסכם, קרי מאחר אחד התשלומים איחור שאינו סביר, או מסרב לשלם את אחד התשלומים בטענה כזו או אחרת, הרי שעומד לצד הנפגע במקרה זה למוכר, ראש נזק נוסף והוא תשלום דמי השכירות שהוא משלם כל זמן שעסקת המכירה לא הושלמה והוא ממתין לכספים והעיכוב בהשלמת עסקת רכישת הדירה הנוספת.

ראש נזק נוסף שנתין לדרוש מבית המשפט הוא ריבית והצמדה ממועד ההפרה ועד למועד התשלום בפועל, כאשר לרוב סכומים אלו צוברים ריביות משמעותיות.

במקרה של התמודדות עם הפרה של הסכם מכר דירה, מומלץ לפנות אלינו לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי וליווי צמוד לאורך ניהול ההליך.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן