הפרת הסכם דוגמנות

הסכם דוגמנות
לפני חתימה על חוזה דוגמנות בסוכנות, כדאי ומומלץ להיעזר בעורך דין חוזים מנוסה ובקיא בתחום שיפעל כדי לשמור על הזכויות והאינטרסים של הדוגמנ/ית.

מטבע הדברים, כשדוגמנ/ית מתחילים מגיעים לפגישה ראשונה בסוכנות דוגמנות, קיימים פערי מידע ופערי כוחות גדולים בין הצדדים. כך למשל: הסוכנות היא בעלת הכוח הכלכלי לעומת הדוגמנ/ית המתחילים שעושים את צעדיהם הראשונים בענף הדוגמנות כשאין להם היכרות עם הענף.

לכן, רצוי להגיע לפגישה ביחד עם הורה (במיוחד כאשר לדוגמנ/ית עוד לא מלאו 18 שנים), לקבל את ההסכם ולקרוא אותו לעומק ולהמתין עם מתן תשובה מיידית. הדבר הנכון ביותר הוא לקבל העתק מההסכם, להיעזר בשירותיו של עורך דין שינהל משא ומתן ביחס לזכויות של הדוגמנ/ית מול הסוכנות.

חשוב לנהל משא ומתן חוזי באמצעות עורך דין
להסכמי דוגמנות יש נטייה להיות חד צדדיים ולהעדיף את האינטרס של הסוכנות שלרוב היא זו שמנסחת את ההסכם בהתאם למטרות שלה. לכן, חשוב לנהל משא ומתן באמצעות עורך דין הסכם דוגמנות ולשמור על הזכויות והאינטרסים של הדוגמנ/ית.

בנוסף, חשוב מאוד לשים לב לסעיפים מסוימים בחוזי דוגמנות, למשל בלעדיות. ישנן סוכנויות שמבקשות מהדוגמנ/ית בלעדיות, זאת אומרת הדוגמנ/ית יספקו שירותי דוגמנות אך ורק לסוכנות ספציפית אחת ולא יוכלו להציע להתקשר עם סוכנויות אחרות, להצטלם לפרויקטים אחרים, או להתפרנס מביצוע עבודות נוספות.
סעיף משמעותי נוסף הוא תקופת ההסכם.

בחוזי דוגמנות קיימים סעיפים שקושרים את הדוגמנ/ית לסוכנות למשך שנים ארוכות ללא סעיפי יציאה, (הדבר דומה לאמנים שחותמים על חוזים דרקוניים עם חברות התקליטים למשך שנים רבות), מומלץ לנהל משא ומתן ביחס לתקופה ולנסות להוסיף סעיפים שמאפשרים יציאה מההסכם.

חשוב לשים לב לסעיף התמורה עבור שירותי הדוגמנות: כדאי להגיע עם "בוק" מקצועי מראש, על מנת להימנע מדרישות של סוכנויות מדוגמנים לשלם עבור "בוק" על חשבונם. בנוסף, מומלץ לשים לב לגובה העמלות שגובות סוכנויות הדוגמנות עבור כל עבודה, כדאי ורצוי להתמקח על גובה העמלה.

סעיף נוסף ומשמעותי בהסכמי דוגמנות הוא השימוש וההרשאה בתוצרי הצילומים ובתמונות של הדוגמנ/ית. לפני חתימה על הסכם דוגמנות, כדאי לשים לב מהם ההרשאות והשימושים שהדומגנ/ית מאפשרים לסוכנות לעשות עם צילומי הדוגמנות. כדאי להתעקש על סעיף שמונע מהסוכנות למכור או להעביר צילומים ותמונות של דוגמנים לגופים מסחריים אחרים, ללא הסכמה והרשאה מראש ובכתב.

הפרת חוזה דוגמנות
סוכנויות דוגמנות אמורות לייצג את האינטרס של הדוגמנ/ית ולפעול להצלחתם, יחד עם זאת, לעיתים קרובות אותן סוכנויות מפרות הסכמים, מנצלות דוגמנים, גובות תשלומים שלא כדין ואפילו פוגעות בפרטיות של הדוגמנ/ית.

א'.מ' נגד סוכנות HH.MODELS– בעניין זה, סוכנות דוגמנות החתימה דוגמנית צעירה על הסכם התקשרות לפיו, היא משלמת לסוכנות סך של 2,500 ₪ עבור בוק צילומים, כאשר התשלום יתבצע עבור כל עבודה עתידית שתתקבל. בפועל, הוצעו לדוגמנית הצעות עבודה בדיילות וניצבות שבהן כלל לא התעניינה. בסמוך לכך, התגלה לדוגמנית, כי סוכנות הדוגמנות מכרה את התמונות ואת זכויות היוצרים שלה ושל 1,500 דוגמניות נוספות לחברה מסחרית, כולל הסכמה לעשות שימוש מסחרי מלא בתמונות לכל מטרה וללא הגבלה- בעקבות זאת, תמונותיה של הדוגמנית (ושל דוגמניות נוספות) הופיעו באתרים בעל תכנים מיניים ורמיזות מיניות שונות, ללא הסכמתה וידיעתה מראש.

בית המשפט פסק, כי הסוכנות הפרה את הסכם הדוגמנות עם הדוגמנית ופעלה ברשלנות כאשר מכרה את הזכויות בתמונות שלה לחברה מסחרית ללא כל הגבלה ומבלי לדעת איזה שימוש יעשה בתמונות.

נפסק, כי החברה שקנתה את התמונות והזכויות בהן והפיצה אותן, פגעה בפרטיות של הדוגמנית כאשר פרסם והפיצה את התמונות של הדוגמנית ללא ידיעתה והסכמתה בנסיבות מבזות ומשפילות. במסגרת פסק הדין בית המשפט פסק לדוגמנית פיצוי כולל בסך של 42,000 ₪, בגין הפרת החוזה מולה ובגין הפגיעה החמורה בפרטיות שלה. (ת"א 1696-02-11).

ארט לוק נ' אופנת ברבס במקרה זה, התקיימה תצוגת אופנה בהשתתפותן של שלוש דוגמניות מטעם מספר בתי אופנה. הדוגמניות צולמו במהלך התצוגה ולאחר מכן התגלה להן, כי נעשה שימוש שלא כדין בתמונותיהן לצרכי פרסום, מבלי שהתקבלה הסכמתן לכך וללא תמורה כלשהי. הדוגמניות קיבלו שכר עבור השתתפות בתצוגה בלבד.

בית המשפט קבע, כי השימוש בתמונותיהן של הדוגמניות ללא הסכמתן למטרת רווח הוא התעשרות שלא כדין על חשבונם והפרת חוזה הדוגמנות. בנוסף, השימוש בתמונותיהן של הדוגמניות ללא הסכמתן היא פגיעה בפרטיות. בית המשפט פסק לטובת הדוגמניות פיצוי בסך של 7,500 דולר ובנוסף שכר טרחת עו"ד בסך של 5,850 ₪. (ת"א 47409/01).

ליאל נ' לימור במקרה זה, דוגמנית הגיעה לפגישה בסוכנות דוגמנות לאחר שראתה מודעות דרושים להשתתפות בתוכנית טלוויזיה ובפרסומת. בפגישה הובטח לה "בוק" וקורס דוגמנות, עקב הבטחות הסוכנות, השתכנעה הדוגמנית וחתמה על חוזה. הסוכנות דרשה ממנה להשאיר פרטי כרטיס אשראי עבור גביית הוצאות בסך 5,500 ₪, שיתקבלו במקרה שהדוגמנית תקבל עבודה עתידית, וסוכם על עמלה בגובה 30% מכל עבודה בעתיד.

במעמד הפגישה הסכימה הדוגמנית להצטלם ואף עברה קורס בן מספר שעות שלא היה קורס דוגמנות כפי שהובטח לה. למעט עבודה קטנה בסך של 300 ₪, הדוגמנית לא קיבלה הצעות עבודה מהסוכנות. התגלה לדוגמנית כי עוד באותו חודש חויב כרטיס האשראי שלה בסך של 5,500 ₪ בניגוד להבטחות הסוכנות תוך הפרת הסכם הדוגמנות. כמו כן, התחוור לדוגמנית, כי תמונותיה פורסמו ללא ידיעתה וללא הסכמה במודעות דרושים תוך פגיעה חמורה בפרטיותה.

בית המשפט קבע, כי הדוגמנית זכאית לבטל את ההסכם ולקבל בחזרה את הסכום שבו שחויבה בגין הקורס וה-"בוק" וזאת עקב הטעיה שביצעה הסוכנות. בנוסף, נקבע כי פרסום תמונותיה של הדוגמנית ופרטיה ללא הסכמתה היא פגיעה בפרטיות. בגין הפגיעה בפרטיות, חיוב כרטיס האשראי של הדוגמנית שלא כדין והטעייה, פסק בית המשפט כי הסוכנות תשלם לדוגמנית סך כולל של 15,000 ₪ . (ת"א 27921/04).

פסקי הדין שצוינו לעיל, מדגימים מדוע חשוב לנהל משא ומתן ביחס לסעיפים שונים בחוזי דוגמנות, הן ביחס לאופי העבודה שתתקבל על-ידי הסוכנות, הן ביחס לתמורה והן ביחס לזכויות היוצרים והשימוש שהסוכנות תעשה בתמונות של הדוגמנ/ית.

עורך דין חוזים, שומר על זכויותיהם של הדוגמנים והדוגמניות שעבורם הוא פועל ואותם הוא מייצג ומעניק ייעוץ משפטי וייצוג במשא ומתן לקראת חתימה על הסכם דוגמנות. לקבלת ייצוג משפטי של עו"ד הפרת חוזה דוגמנות בתביעה בגין הפרת הסכם דוגמנות צרו קשר עם עורך דין אביתר כהן – 0503221151.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן