האשמה בביצוע עבירה פלילית – עו"ד לשון הרע

בשורה של פסקי דין מהעת האחרונה נקבע, כי האשמת אדם בביצוע עבירות פליליות, ואפילו ייחוס לפלוני חשד בביצוע עבירות פליליות מהווה לשון הרע חמורה ברף הגבוה ביותר. תיוג אדם פלוני כעבריין המהווה סכנה לציבור, יוצר אפקט מיידי של פגיעה בשמו הטוב ומביא לריחוק ממנו.

לדוגמה פרסום בעיתון שמייחס לפלוני חשד בביצוע עבירה פלילית, למרות שאותו אדם לא נחקר במשטרה ולא הוגש כנגדו כתב אישום, מהווה לשון הרע חמורה. הסטיגמה וההקשר הפליליים מכתימים ומשחירים את שמו הטוב של האדם, ובעצם מתייגים אותו כ-"עבריין" או כמי ש"נחשד בפלילים".

כך לדוגמה, האשמת אדם מסוים בהטרדה מינית או מעשים מגונים וכן בעבירות מין כאשר אין אמת בפרסום מהווה לשון הרע. האשמת איש ציבור או בעל תפקיד בחברה ציבורית במתן או קבלת שוחד עבור טובות הנאה מהווה אף היא לשון הרע, וכן האשמה בביצוע תקיפה או מעשי אלימות ועבירות סמים מהווים לשון הרע כפי שנקבע פעמים רבות בפסיקה.

כאשר אדם פלוני, מואשם בביצוע עבירות פליליות המנויות בחוק העונשין, תשל"ז 1977, מבלי שנחקר במשטרה ומבלי שהוגש כנגדו כתב אישום, קמה לו עילת תביעה, שכן פרסומים אלו מטבעם מייחסים לאדם סטיגמה של עבירה פלילית ומשחירים את שמו בעיני הציבור. במקרה כזה מומלץ להתייעץ ולהסתייע בעורך דין לשון הרע.

במקרה שבו אדם תובע בלשון הרע לאחר שהואשם בביצוע עבירות פליליות, על הנתבע להוכיח בראיות כבדות משקל את הטענה לביצוע עבירות פליליות כאשר הנטל הוא מוגבר.

ב-ת"א (שלום פ"ת) 20162-12-18 הוגשה תביעת דיבה נגד עורך דין שכתב מכתב והפיץ אותו לראש העיר ולבעלי תפקיד נוספים בעירייה, במכתב יוחסה ליועצת משפטית של העירייה התנהלות "בדפוס של שחיתות". בפסק הדין נקבע, כי מדובר בלשון הרע חמורה תוך חיובו של עורך הדין בפיצוי בסך של 120,000 ₪ ובנוסף הוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך של 25,000 ₪.

ב- ת"א (שלום ת"א) 34330-03-15 יזם נדל"ן הגיש תביעת לשון הרע כנגד דיירת בבניין שבו ביצע עבודות, בגין שני מכתבים ששלחה לדיירי הבניין ולעובדת של היזם. הדיירת כינתה את היזם במכתב "עבריין בנייה מדופלם", האשימה אותו באיומים, בגניבה, בהתחזות ובמרמה. בפסק הדין נקבע, כי הדיירת תשלם ליזם פיצוי כולל בסך של 50,000 ₪.

לייעוץ משפטי וייצוג בתביעת לשון הרע בגין האשמה וייחוס עבירות פליליות ניתן ליצור קשר עם בטל': 050-3221151

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן