האם הגשת תלונת שווא במשטרה מהווה לשון הרע?

התשובה לשאלה היא : תלוי בנסיבות הגשת התלונה.
השאלה האם תלונת שווא במשטרה מהווה לשון הרע נדונה רבות בפסיקה. אחת האינדיקציות לבדיקה האם מדובר בתלונת שווא היא עילת סגירת התיק. סגירת תיק החקירה במשטרה בעילה של חוסר אשמה יכולה לחזק את האינדיקציות לכך שמדובר בתלונת שווא. עם זאת, ייתכן שגם תלונת שווא שנסגרה בעילה של היעדר ראיות, תהווה לשון הרע.

הגשת תלונת שווא למשטרת ישראל יכולה במקרים מסוימים להקים עילה להגשת תביעת לשון הרע, במקרה של תלונת שווא יש לבחון את תוכן התלונה ואת היתכנות הגשת תביעת דיבה על ידי עורך דין הוצאת דיבה. ההגנה הקבועה בחוק מורה, כי הגשת תלונה שהוגשה לרשות המוסמכת לקבל תלונות על הנפגע או לחקור בעניין המשמש נושא התלונה כמו למשל משטרת ישראל תווה הגנה טובה וזאת בתנאי שהתלונה הוגשה בתום לב.

על מנת להוכיח את יסודות ההגנה יש להראות, כי המתלונן הגיש את התלונה לרשות המוסמכת בתום לב, כי היה לו חשד סביר להגיש את התלונה, כי הוא האמין שיש אמת בתלונה וכי התלונה הייתה סבירה בנסיבות העניין.

הגנה זו לא תעמוד למתלונן שפרסם את התלונה, שפרסם כי הגיש תלונה או שפרסם את תוכן התלונה בפני גורמים אחרים שאינם משטרת ישראל. כמו כן, תלונה במשטרה תהווה לשון הרע כאשר המתלונן לא האמין באמיתות התלונה, כאשר ידוע למתלונן כי העובדות אינן נכונות, כאשר התלונה הוגשה בהיעדר תום לב וכאשר נוסח התלונה, הינו מכפיש מבזה ומשתלח.

אם הוגשה נגדכם תלונת שווא במשטרה או שהוגשה נגדכם תביעת דיבה עקב תלונה שהגשתם במשטרה, מומלץ לפנות למשרדנו לייעוץ בנוגע להגשת תביעת דיבה או התגוננות מפניה.

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן