אחריות אזרחית בלשון הרע

חוק איסור לשון הרע מטיל אחריות אזרחית על מי שביצע "פרסום" והפיץ לשון הרע כלפי צד ג', אך בנוסף לאחריות הישירה שיש למפרסם ישנה גם אחריות שילוחית כלפי כל מיש ש"נתן יד" וסייע לביצוע העוולה ולפגיעה בשמו הטוב של אדם אחר.

החוק מטיל אחריות אזרחית לפרסומי לשון הרע גם על מי שחבר לאדם אחר כדי לפרסם לשון הרע, על מעביד, על מי שעשה חוזה עם המפרסם, על המסייע למפרסם להכפיש, על המייעץ למפרסם, על המפתה לפרסם, על מצווה, מרשה או מאשרר אותם – אחריותם של אלה חלים מכוח החוק אשר המחיל על עוולת לשון הרע את הוראות פקודת הנזיקין בכל הנוגע לאחריות שילוחית.

ב-ע"א 52301-10-20  חויב משתמש הפייסבוק "הצל" בפיצוי בסך כולל של 38,000 ₪, לאחר שקרא למשתמשים אחרים ולמעשה שידל אותם לפרסם פרסומי לשון הרע על גבי דף פייסבוק עסקי של גולשת אחרת, אחרי שהאחרונה התבטאה בעניין פרשת החייל אלאור עזריה. בעקבות השידול, משתמשים רבים הורידו את דירוג הדף לכוכב אחד בלבד ופרסמו פרסומים שליליים שגרמו לפגיעה בשם הטוב של בעלת העסק.

ב-רע"א 2030/22 בבקשת רשות ערעור שהוגשה על פסק הדין, אישרר בית המשפט העליון את קביעת בית המשפט המחוזי בתל אביב, וחייב את המשדל בהוצאות נוספות בסך של 7,500 ₪.  בבית המשפט העליון נפסק, כי כדי להטיל אחריות אזרחית על "משדל" לפרסומי לשון הרע, על התובע הנטל להוכיח את התרומה של המשדל לביצוע מעשה עוולה על ידי המשודל, התובע נדרש להוכיח קיומה של מודעות למעשה העוולה ובנוסף להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין הוראת המשדל לבין העוולה שבוצעה.

פסק הדין של בית המשפט העליון ממשיך את המגמה החדה והברורה שקוראת להרחיב את מעגל האחראים לביצועה של עוולת לשון הרע ויש בו אמירה חדה וברורה שמעדיפה את האינטרס של שמירה על זכות היסוד לשם טוב.

פעולות כמו סיוע לפרסומי לשון הרע, שידול אחרים לבצע פרסומי לשון הרע, ציווי לפרסם לשון הרע או אפילו הרשאה לפרסם פרסומים מכפישים (הגם שאין בהם משום פרסום ישיר), מקימות אחריות אזרחית לפרסומים שבצידה סעד של פיצוי כספי בגין הפגיעה בשם הטוב.


לייעוץ משפטי בהגשת תביעת לשון הרע או בהתגוננות מפני תביעת לשון הרע, צרו קשר – 0503221151

 

המאמר תרם לכם? שתפו שהוא יתרום גם לאחרים
עו"ד אביתר כהן

עו"ד אביתר כהן

עורך דין אביתר כהן הוא חבר ועדת לשון הרע הארצית של לשכת עורכי הדין בישראל, בוגר במשפטים (LL.B) מהמסלול האקדמי של המכללה למנהל, מוסמך לשכת עורכי הדין בישראל ובעל תעודת מגשר מהמרכז הארצי לגישור של לשכת עורכי הדין.

צור קשר
צור איתנו קשר

אנא מלא את הטופס


נציג מטעמנו ידאג ליצור עמך קשר

דילוג לתוכן